POPIS
Navrhovaný komplex výzkumného centra se má zaměřit na výzkum a vývoj v oblasti energetiky, zvláštních forem zemědělství a dobývaní vesmíru. Pro tento účel je rozdělen do několika na sobě nezávislých klastrů, které jsou vzájemně propojeny lávkami v určitých úrovních. Na panoramatické lávce, v úrovni nula, se nachází hlavní vstup do komplexu, je zde také umístěné auditorium a návštěvnické centrum společně s administrativou. Ke každému klastru náleží několik research-boxů - vyměnitelných konstrukcí s různou formou využití. Vyměnitelnost boxů tkví v jejich zdvojené konstrukci, která může být pomocí pojízdných jeřábu vyzvednuta a zasazena do komplexu. Research-box bude sestaven, přepatrován a vybaven technikou dle potřeby ještě před umístěním do konstrukce.
URBANISTICKÁ KONCEPCE
Hlavním záměrem projektu je přivedení života a lidí do dnes zdevastované krajiny povrchového lomu ČSA. Ačkoliv do lomu zasahujeme nekompromisně a v měřítku, které je krajině a zdejší technice blízké, jedná se o zásah, který by měl pomoci území se ze své minulosti vzpamatovat, ale zároveň na ni nezapomenout. Liniová stavba transportu Most - Jezeří bude na území lomu doplněna stavbami s různou funkcí, ale jednotným charakterem. V návrhu je nastíněna pouze první fáze podoby osy, která by měla sloužit jako odrazový můstek pro regeneraci zdejšího území. Návrh počítá s postupným „zarůstáním“ konstrukce zároveň s částečným zatopením lomu.
VRSTVY
První vrstva se do návrhu propisuje formou otisků půdorysných průmětů obcí (jako bodů na dně dolu s památníkem) a významných cest - a to buď formou cesty nové a nebo formou jiného liniového krajinného prvku (stromořadí, land art, ...). Druhá vrstva bude tvořena zachováním současného stavu a vytvořením památníků a pietním míst v oblastech významných původních hlubinných dolů. Třetí vrstva se bude orientovat na připoutání pozornosti, změnu populárního názoru na území a na současný pohled na energetiku. Podobně jako tomu bylo v ostravské Dolní oblasti Vítkovic mají nové struktury umožnit řadu aktivit přitahujících širokou veřejnost.
OSA
Předmětem detailnějšího řešení je výše zmíněná ,,3. vrstva”. Její rozvržení je dáno prostorovými návaznostmi. Okolo zámku Jezeří byla důlní činnost omezena, a tak zde vznikl jakýsi ostroh, který se nachází naproti železniční vlečce při obci Komořany, jež je obdobně obkopána. Naším cílem je zapojit do celkového řešení i zámek Jezeří, jakožto objekt na seznamu nejohroženějších památek v Čechách. Přímým propojením umělých ostrohů zde vzniká návaznost mezi dobře dopravně dostupnými Komořany a zámkem. Na této ose protažené až do města Most je umístěný dopravní systém překračující lom. V rámci konstrukce nesoucí tuto jednokolejku jsou integrovány stavby pro dočasné ubytování, ateliery, výzkumná centra, atd.
ZARŮSTÁNÍ
Objekty jsou pro svůj velký rozsah navrženy tak, aby mohly být realizovány postupně v etapách dle možností a zájmu. Zároveň jsou díky tomuto systému přizpůsobivé změnám provozu. V úvodní fázi vzniknou zastávky dopravního systému a s nimi základ hlavních objektů (vědeCkého centra při Komořanech, věže ateliérů s vertikálním hledištěm pro plovoucí podium, ubytovací kapacity a přestupní stanice Jezeří).