Žižkov freight station adaptive reuse/
Konverze Nákladového nádraží Žižkov
bytový důmSketchUpAutoCadKresleníPhotoshopIllustrator

Supervision:
prof. Ing. arch. Tomáš Šenberger, Ing. Jan Pustějovský, Ph.D., Ing. arch. Jan Kuták, Ing. arch. Martin Štibor

DESCRIPTION
The subject of the work is a proposal for the conversion of "NNŽ" and the urban design of the adjacent area. The building is located in Prague - Žižkov.
According to the master plan, a station for the new metro line is to be built north of the station. This, together with the designated green spaces and the footprint of the station in the area, informed the urban design. The most intense development is concentrated around the metro station. The design also makes use of parts of the already proposed development in the area.
The conversion itself then follows the urban design. The new tram station is emplaced considering the transfer conditions to the north of the station. Street views show the combination of the new conversion elements and the original structure so that the historic building and the new face can be seen from all approaches. The conversion merges with the gradation of urbanism towards the metro. The northern part has several additions, the largest of which is shown in the view from the metro station. (The superstructures are intended to contrast with the original structure while having an industrial character. Their glass façades are therefore fitted with corten expanded metal shading.) This part is designed for office space, services, etc. The assumption is that it will be the busiest. Between the extensions, sections are demolished to connect the newly created public space with the interior of the station.
The administrative building in the western part is converted into a school. A new passageway is created through it from Olšanská Street to the station area. This passage is followed by a pedestrian avenue in the northern part of the courtyard. A museum is located in the southwestern part next to the school. The next section is partly used for amfiteater facilities and partly for the establishment of an art school. In the adjacent section, the original use - a warehouse - is then retained. The three sections in the southwestern part have retained their original appearance as much as possible.
The southeastern part is connected to the park and is located farthest from the busy roads. In this part, subtractive interventions prevail in contrast to the north. The new function here is housing.
To the east of the station, a new large park is being created, thus preserving the railway line. Some of the tracks are used to create paths. New elements are created in the park in the rhythm of the bridges inside the station (e.g.: podium, observation tower, café/bistro, water features...).

AMPHITHEATRE
The objective of the complementary task is to create an immediate use of a part of the "NNŽ". The added value of this immediate use may be the possibility of preserving and possibly developing the station in its final converted form.
This currently provides a setting for occasional cultural and social events (film screenings, theatre performances, exhibitions, etc.). The insertion of a different temporary feature could prevent these activities. Therefore, rather than a new function, I have chosen a proposal to support theatre performances, film screenings, etc.
The amfiteater project also aims to preserve a sliver of the current phase of the station's existence, where, unlike the original storage function, the "inner block" comes alive only with culture. The environment for theatrical and other performances is to be created as easily as possible in the beginning, but also to increase the number of spectators who will comfortably see performances against the backdrop of the station building. This principle maintains the current performance scheme where the audience is seated on the track and the play takes place on the ramp.
In the final form, the amphitheater is intended to remain an accessible corner of the "NNŽ" outside of performance time. The acoustic environment will be provided by mobile elements that will separate the theatre from the rest of the courtyard traffic for performance purposes. A retractable fabric canopy will be constructed as protection from the weather. The auditorium will be gradually expanded to cover the central loading dock and later the bridge catwalks (once their condition is stabilized). The stairs in the middle of the bridges will be restored.
The construction of the terraced auditorium will consist of trapezoidal corten sheet metal. Seating will be in two variants: perpendicular to the ramps - on the edge of the stage, and parallel to the ramp in front of the stage. For immediate use, wooden transport pallets will be used as benches for seating. These will later be replaced by joinery benches.

POPIS

Předmětem práce je návrh konverze NNŽ a urbanismu přilehlého území. Objekt se nachází v Praze - Žižkově.
Dle územního plánu má na sever od nádraží vzniknout stanice nové trasy metra. To spolu s vyhraněnými zelenými plochami a se stopa-mi nádraží v území informovalo urbanistický návrh. Nejintenzivnější zástavba je soustředěna kolem metra. Návrh zároveň využívá části již navržené zástavby v území.
Samotná konverze poté navazuje na urbanistický návrh. Nová stanice tramvaje je umístěna s ohledem na podmínky přestupu na sever od nádraží. V průhledech ulicemi  se ukazuje spojení nových prvků konverze a původní konstrukce, tak aby ze všech příchodů byla vidět historická stavba i nová tvář. Konverze splývá s gradací urbanismu směrem k metru. Severní část je opatřena několika nástavba-mi, z nich největší se ukazuje v průhledu od stanice metra. (Nástavby mají kontrastovat s původní konstrukcí a přitom mít industriální charakter. Jejich skleněné fasády jsou proto opatřeny stíněním z cortenového tahokovu.) Tato část je navržena pro kancelářské prostory, služby, apod. Předpokladem je že bude nejrušnější. Mezi nástavbami jsou sekce probourány, aby se nově vzniklý veřejný prostor propojil s vnitřním prostorem nádraží.
Administrativní budova v západní části je konvertována na školu. směrem od Olšanské ulice skrz ní vzniká nový průchod do prostoru nádraží. Na tento průchod navazuje pěší třída v severní části vnitrobloku. V jihozápadní části při škole je umístěno muzeum. Další sekce je z části využitá pro zázemí amfiteátru a částečně pro zřízení umělecké školy. Ve vedlejší sekci je poté zachováno původní využití - sklad. Tyto tři sekce v jihozápadní části mají co možná nejvíce zachovaný původní vzhled.
Jihovýchodní část navazuje na park a nachází se nejdál od rušných komunikací. V této části převládají v kontrastu se severem subtraktivní zásahy. Novou funkcí je zde bydlení.
Na východ od nádraží vzniká nový rozlehlý park, je tak zachováno kolejiště. Některé koleje jsou použity pro vytvoření cest. V rytmu můstků uvnitř nádraží jsou v parku vytvořeny nové prvky (např.: pódium, rozhledna, kavárna/občerstvení, vodní prvky...).

AMFITEÁTR
Cílem doplňkové úlohy je vytvořit okamžité využití části NNŽ. Přidanou hodnotou tohoto okamžitého využití může být možnost zachování a případného rozvoje v konečné konvertované podobě nádraží.
To v současné době skýtá prostředí pro občasné kulturní a společenské akce (promítání filmů, divadelní vystoupení, výstavy, apod.)  Aktuální stav působí jako atraktivní kulisa a rozlehlé prostory jsou velice variabilní a adaptabilní. Vložení jiné dočasné funkce by mohlo zamezit těmto aktivitám. Proto jsem radši než novou funkci zvolil návrh, který má podpořit divadelní vystoupení, projekci filmů, apod.
Projekt amfiteátru si zároveň klade za cíl zachovat střípek současné fáze existence nádraží, kdy na rozdíl od původní skladovací funkce ožívá „vnitroblok“ pouze kulturou. Prostředí pro divadelní a jiná vystoupení má být v počátku vytvořeno co možná nejsnazším způsobem, ale zároveň má zvýšit počet diváků, kteří komfortně uvidí vystoupení na pozadí budovy nádraží. Tento princip zachovává současné schéma vystoupení, kdy diváci sedí v kolejišti a hra se odehrává na rampě.
Ve finální podobě má amfiteátr mimo dobu vystoupení zůstat přístupným zákoutím NNŽ. Akustické prostředí bude zajištěno mobilními prvky, které divadlo oddělí pro potřeby vystoupení od provozu zbytku vnitrobloku. Jako ochrana před povětrnostními podmínkami bude postaveno stahovatelné textilní zastřešení. Hlediště bude postupně rozšiřováno a to na zastřešení střední nákladní rampy a později i na můstky (po stabilizování jejich stavu). Pro výstup na ně budou obnovena schodiště uprostřed můstků.
Konstrukce terasovitého hlediště bude tvořena pažením z trapézového cortenového plechu. Sezení bude Ve dvou variantách: kolmo na rampy - na okraji stupně, rovnoběžně   s rampou před stupněm. Pro okamžité využití budou jako lavice na sezení použity dřevěné transportní palety. Tyto budou později nahrazeny truhlářsky vyrobenými lavicemi.

vytvořil JAKUB FICENEC

instagram/archikoutek

special thanks to Landy ent.